logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
13.07.2022

Systemy odpylania pyłów. Rozwiązania systemowe dla przemysłu ciężkiego  

Filtry przemysłowe Serwis

Branża przemysłowa jest jednym z największych filarów gospodarki. Duże fabryki zmagają się jednak często z problemem zanieczyszczenia produktu końcowego nawet w bardzo sterylnych warunkach. Dzieje się tak przez obecne w powietrzu pyły, będące efektem ubocznym procesu produkcji. Systemy odpylania pyłów dla przemysłu ciężkiego to odpowiedź na ten problem. 

Czym jest odpylanie i dlaczego jest potrzebne w przemyśle? 

Powstawanie pyłów i zanieczyszczeń w powietrzu jest nieodłącznym elementem procesu produkcji. Nie sposób uniknąć zapylenia na hali fabrycznej, jednak nie trzeba godzić się z tym, że będzie ono obniżało jakość produktów wytwarzanych przez zakład. Dzięki nowoczesnym systemom odpylania możliwe jest całkowite pozbycie się zanieczyszczeń z powietrza, a co za tym idzie, uzyskanie całkowicie czystego i wolnego od pyłów produktu. 

W przemyśle ciężkim obecność zanieczyszczeń w produktach może wpływać na ich trwałość oraz estetykę wykonania. Na przykład przy malowaniu elementów emaliowanych lub lakierowanych, bez odpylania hali produkcyjnej niemożliwe jest stworzenie idealnie gładkiej powierzchni. Dodatkowo kontaminacja materiału, z którego wykonane są elementy, negatywnie wpływa na ich wytrzymałość. Na hali przemysłowej ze skutecznym systemem odpylania pyłów możliwe jest produkowanie idealnie czystego produktu. 

Rodzaje systemów odpylających 

Odpylanie pyłów w przemyśle ciężkim może przebiegać dwojako. Pierwszym rozwiązaniem są filtry lamelowe spiekane, które są ostatnim elementem systemu odpylającego od firmy Herding. Zaletą tej metody odpylania jest fakt, że jest ona skuteczna nawet w pomieszczeniach bez wentylacji. W przypadku filtrów spiekanych powietrze nie jest bowiem odprowadzane na zewnątrz, a po prostu oczyszczane z pyłów i niebezpiecznych substancji. Wszelkie zanieczyszczenia z powietrza są zatrzymywane w filtrze i wiązane przez niego w sposób, który ułatwia późniejszą utylizację. 

Na rynku dostępne są także filtry workowe, które wyłapują pyły i opary, po czym zatrzymują je na powierzchni worka filtracyjnego. Taki worek wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego, na przykład poliestru, nylonu czy polipropylenu. Z tego powodu filtry workowe lepiej sprawdzają się w niższych temperaturach, podczas gdy filtry spiekane Herding mogą z powodzeniem pracować w temperaturze nawet do 450 st. C. 

Oba rozwiązania doskonale sprawdzają się w przemyśle ciężkim, eliminując całkowicie zanieczyszczenie powietrza w obrębie hali produkcyjnej. System odpylania należy dobierać indywidualnie i dopasować go do potrzeb danej firmy produkcyjnej, ponieważ każde przedsiębiorstwo funkcjonuje na własnych zasadach. 

Po więcej informacji na temat systemów odpylania dla przemysłu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.