logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
26.10.2022

Wykorzystanie filtrów spiekanych od Herding przy produkcji szamotu na przykładzie realizacji dla firmy Rohstoffgesellschaft mbH Ponholz

W firmie Rohstoffgesellschaft mbH Ponholz stosowane dotychczas rozwiązania filtracyjne zaczęły zawodzić, a jakość ich pracy nie spełniała oczekiwań przedsiębiorstwa. Z uwagi na wysokie wymagania oraz trudne warunki pracy systemu filtracyjnego, nowe urządzenie musiało wykazywać najwyższą skuteczność. Firma Herding podjęła się montażu nowego systemu filtracyjnego, który sprawdzi się w nietypowych warunkach przy produkcji szamotu oraz spełni wszystkie potrzeby klienta. 

Jak wygląda proces produkcji szamotu? 

Szamot to materiał wysoce odporny na ciepło. Dlatego znajduje zastosowanie w produkcji różnych urządzeń ognioodpornych oraz w przemyśle ceramicznym. Tworzywo to jest wytwarzane przez wypalanie gliny w piecach o wysokiej temperaturze, za pomocą wysokiej zawartości Al2O3. Podczas produkcji i wykańczania szamotu, w szczególności podczas wypalania palet, przesiewania, kruszenia i workowania, powstają pyły ścierne, które mogą prowadzić do nadmiernego zużycia konwencjonalnych mediów filtracyjnych, jak na przykład filtrów workowych. 

Co należało poprawić?

Wcześniej firma Rohstoffgesellschaft mbH Ponholz korzystała z filtrów workowych, które zużywały się bardzo szybko, między innymi przez częste czyszczenie, rozciąganie i uderzenia. Konieczność częstej wymiany worków prowadziła do ogromnych przestojów w produkcji i generowała dla firmy niezwykle wysokie koszty. Okazało się to opcją nie do przyjęcia dla Rohstoffgesellschaft mbH Ponholz. 

Jakie rozwiązanie od Herding się sprawdziło? 

Stosowane wcześniej worki filtracyjne wymieniono na filtry spiekane firmy Herding w ilości 290 szt. o typie 1500/18. Do zoptymalizowania pracy systemu filtracyjnego, konieczna okazała się również modernizacja dotychczasowego sposobu czyszczenia mechanicznego. Zamiast metody oczyszczania mediów filtracyjnych poprzez uderzanie, zastosowano technologię czyszczenia impulsowego. Redukcja kosztów konserwacji systemu filtrującego wyniosła sześciocyfrową kwotę. 

System filtrów spiekanych został zastosowany przy kruszarce HS oraz LS, a także w strefie spiekanej DSS. Dzięki temu zawartość pyłu w oczyszczonym gazie spadła poniżej 1 mg/m³, co jest niespotykanie wysokim stopniem skuteczności filtracji. Kompaktowa, sztywna konstrukcja elementów filtrujących jest w przypadku rozwiązań Herding gwarancją wysokiej odporności nawet na pyły ścierne. Żywotność spiekanych płyt filtrujących wynosi nawet 10 lat. 

Poniżej przedstawiamy dane eksploatacyjne urządzeń filtrujących:

  1. Przepływ powietrza 43 000 m³/h; p = 970 Pa
  2. Przepływ powietrza 35 000 m³/h; p = 700 Pa
  3. Przepływ powietrza 71 000 m³/h; p = 860 Pa

Schemat zastosowania filtrów Herding w systemie 

  1. Kruszarka do twardego szamotu
  2. Elewatory (przenośnik kubełkowy)
  3. Silos (pierwszy etap)
  4. Kruszarki/Młyny
  5. Załadunek kolejowy towaru luzem
  6. Ekrany
  7. Zbieranie pyłu
  8. Zasobniki
  9. Stanowisko workowania
  10. Załadunek ciężarówek luzem
  1. Kruszarka do lekkiego szamotu
  2. Systemy filtracyjne Herding® HSL-1500 70/18, 90/18 i 30/18
  3. Obszar spiekania DSS
  4. Zbieranie pyłu
  5. Piec do spiekania
  6. Elewatory
  7. Zasobniki
  8. Silos
  9. Zbieranie pyłu
  10. Stanowisko workowania
  11. Załadunek ciężarówek luzem 

Rozwiązania oferowane przez firmę Herding charakteryzują się nie tylko wysoką efektywnością, lecz także niezwykle długą żywotnością. Nasze systemy mogą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady

Telefon 61 102 74 40


    np. Jan Kowalski

    Treść twojej wiadomości...


      np. Jan Kowalski

      Treść twojej wiadomości...