Jak przeprowadza się suchą filtrację farby UV?
Firma Herding stanęła przed wyzwaniem przeprowadzenia procesu suchej filtracji farby UV. Słowo wyzwanie nie jest tu przypadkowe – utrzymanie poszczególnych parametrów na odpowiednim poziomie to okazało się dużą trudnością dla wielu innych producentów. W jaki sposób zaplanowano działania i co okazało się najskuteczniejsze?
W przypadku powlekania powierzchni na mokro stan powietrza w kabinie ma duży wpływ na późniejszą jakość lakierowanego wykończenia, oznacza bowiem jego:
- temperaturę,
- wilgotność,
- brak pyłu.
Wysiłki podejmowane przez producentów systemów filtracji farb w celu utrzymania tych parametrów na stałym poziomie były dotychczas bardzo rozległe.
Bardzo energochłonny system klimatyzacji jest potrzebny do spełnienia wymagań dotyczących stałych temperatur i poziomów wilgotności. Należy dołożyć też wszystkich starań, by powietrze w kabinie było wolne od pyłu, gwarantuje bowiem wymaganą jednolitą jakość wykończenia produktów. Oznacza to, że idealna koordynacja powietrza w kabinach lakierniczych zapewnia duży potencjał obniżenia kosztów eksploatacji.
W jaki sposób Herding pomógł rozwiązać problem?
Herding® Filtertechnik działa we wspomnianym obszarze od początku lat dziewięćdziesiątych. Zajmuje się tematyką suchej filtracji mokrych farb i dostarcza systemy filtracyjne zawierające renomowane spiekane filtry płytowe Herding®. Specjalnie opracowany proces zabezpiecza elementy filtrujące przed kontaktem z farbą dzięki dodatkowi filtracyjnemu. Jest on obojętny, suchy, sypki i, co ważne, tani.
Aby zapobiec efektowi tworzenia się warstwy na powierzchni filtra, dodatek filtracyjny jest stale wymieniany za pomocą wewnętrznego obiegu materiału w systemie filtracyjnym. W praktyce oznacza to, że materiał jest nakładany na elementy filtracyjne w określonym cyklu.
Placek filtracyjny o niewielkich stratach ciśnienia tworzy się po wielu godzinach użytkowania części filtrujących bez czyszczenia i można go łatwo usunąć z elementów filtracyjnych Herding® o sztywnym korpusie za pomocą sprężonego powietrza w przebiegu procesu impulsowego.
Poniżej przedstawiamy opis schematu procesu:
- Kabina do stałego malowania natryskowego
- System ekstrakcji nadmiernej ilości farby
- Moduł filtracyjny 15 000 m3/h
- System wizualizacji
- Centrum kontroli
- Czyste powietrze < 0,1 mg/m3
- System fluidyzacji zasobnika
- Stacja utylizacji zużytego dodatku filtracyjnego
- Stacja zasilania nowego dodatku do filtrów.
Jakie największe korzyści zanotowano dzięki wdrożeniu rozwiązania?
Do głównych zalet przeprowadzonego przez firmę Herding procesu zalicza się wspomniane już jednolite przepływy powietrza w kabinie oraz stały poziom wilgotności. Dzięki zastosowaniu rozwiązania nie trzeba oczyszczać ścieków ani usuwać szlamu z farby, co było kosztownym przedsięwzięciem. Warto zaznaczyć, że filtry do przechowywania nie są wymagane. Cały proces filtracji przebiega w sposób ekologiczny i niedrogi.
Do pozostałych zalet zaliczyć można:
- bardzo wysoki poziom separacji,
- zawartość pyłu w czystym gazie na poziomie < 0,1 mg/m3,
- stałą różnicę ciśnień na elementach filtrujących,
- wysoką dyspozycyjność zakładu do produkcji,
- dużą oszczędność energii i kosztów eksploatacji,
- szybką amortyzację systemu.
Jeśli chcesz poznać więcej przykładów zastosowań rozwiązań od firmy Herding, zapraszamy do lektury innych artykułów z naszego bloga.