Na czym polega odpylanie przemysłowe?
Powietrze w przestrzeniach przemysłowych jest mieszanką różnego typu zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Oczywiście dokładne określenie stopnia i rodzaju zanieczyszczeń zawsze wynika z typu produkcji, branży i warunków zakładu. W każdym jednak wypadku poziom zanieczyszczenia odbija się negatywnie na samopoczuciu i zdrowiu pracowników, ale również na jakości pracy urządzeń.
Przed instalacją systemów filtrujących
Ważnym aspektem zachowania dobrych warunków pracy i dostarczania świeżego powietrza do przestrzeni przemysłowych jest właściwy wybór systemów filtracyjnych. Przed przystąpieniem do inwestycji trzeba zatem koniecznie bardzo dokładnie przeanalizować warunki pomieszczeń i całego zakładu. Szczególnie cenne w tym zakresie będą następujące dane:
- powierzchnia pomieszczeń przemysłowych,
- organizacja miejsc pracy,
- rodzaj produkcji,
- rodzaje stosowanych półproduktów,
- maszyny i urządzenia,
- rodzaje pyłów powstających w procesie produkcji
Wybór systemu filtracyjnego
Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą lepiej zorientować się w ofertach producentów systemów filtracyjnych. Warto od razu zaznaczyć, że dzięki najnowszym technologiom nie jesteśmy już skazani na filtry uniwersalne i z całą pewnością nie należy w nie inwestować. Kiedy mamy zebrany materiał dotyczący specyfiki naszej produkcji i informacje o warunkach przestrzennych zakładu można umówić się na spotkanie z konsultantami firm produkujących filtry i zaprojektować wspólnie system, który najlepiej będzie odpowiadał konkretnie na nasze potrzeby.
Zalety odpylania przemysłowego
Najprościej rzecz ujmując, zawsze chodzi o stworzenie komfortowych warunków pracy, co przekłada się na efektywność wszystkich pracowników. Zapewnia się jednocześnie bezpieczeństwo ludziom i maszynom. Trzeba jednak pamiętać, że zagrożenia są różnego typu: od pyłów unoszących się w powietrzu do możliwości rozwoju groźnych grzybów pleśniowych, których zarodniki są silnymi alergenami. Zauważmy również, że niektóre pyły mogą przy odpowiednim stężeniu stanowić materiał łatwopalny, co bezpośrednio zagraża życiu ludzi.
Nowoczesne systemy filtracyjne zaprojektowane z myślą o konkretnym odbiorcy są w stanie zapewnić do 98% odpylenia powietrza. Ich ważną funkcją jest przy tym nie tylko cyrkulacja powietrza i oddawanie oczyszczonego gazu, ale też odzyskiwanie z pyłów cennych półproduktów, które powtórnie mogą być zastosowane w produkcji. Istotnie jest ich wydajność oraz praktycznie bezobsługowe działanie. Filtry nie wymagają już dodatkowego pracownika do ich pielęgnacji i kontroli. Wszystko przebiega automatycznie.
Dbajmy zatem o odpylanie. To teraz takie proste.