Wentylacja przemysłowa a filtracja przemysłowa
Wentylacja przemysłowa może być mylona z filtracją przemysłową – uchodzą za siostry, choć istnieją między nimi zasadnicze różnice. Na czym polegają?
Na czym polega wentylacja przemysłowa?
Profesjonalna wentylacja przemysłowa opiera się na odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza z hali produkcyjnej i jednoczesnym wprowadzaniu świeżego z zewnątrz. Jest ważnym elementem każdego procesu produkcyjnego – im większe pomieszczenie i zagęszczenie pracowników, tym ważniejsze zapewnienie optymalnej wentylacji na hali. Obowiązujące przepisy jasno regulują normy jakości powietrza w konkretnych miejscach. Niedozwolone jest przekraczanie wysokich stężeń zanieczyszczeń, emisja toksycznych gazów lub oparów, doprowadzanie do zagrożenia wybuchem i tym podobne. Chcąc spełnić wymagane normy, konieczne staje się zadbanie właśnie o wentylację.
W jaki sposób przebiega wentylacja przemysłowa?
Hale przemysłowe są miejscem pracy wielu osób – zawarte w powietrzu pyły mogą narazić ich na utratę zdrowia, a dodatkowo przyczynić się do szybszego wyeksploatowania wykorzystywanych w procesie produkcyjnym maszyn. Wentylacja przemysłowa obecnie najczęściej rozwiązywana jest przez montaż wentylatorów. W przypadku hal, w których konieczne jest spełnienie dodatkowych norm, optymalnym rozwiązaniem okazuje się dodatkowe wykorzystanie odpowiednich elementów lub zespołów rur, które odprowadzą zanieczyszczone powietrze na zewnątrz. Wiele zależy tu od branży przemysłu, w jakiej obraca się dane przedsiębiorstwo. To właśnie do obszaru działalności przedsiębiorstwa indywidualnie dopasowywany jest konkretny system wentylacji.
Filtracja przemysłowa – czym różni się od wentylacji?
Zasadnicza różnica między filtracją a wentylacją przemysłową opiera się na celu przeprowadzenia procesu. W przypadku filtracji głównym założeniem jest pozbycie się z powietrza zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy pracy. Zatrzymują się one w specjalnych filtrach, dzięki którym możliwym staje się uzyskanie czystego produktu, a także odzyskanie materiału do ponownego wykorzystania lub ewentualnej utylizacji. Sam przepływ czystego powietrza staje się tu dodatkową zaletą procesu – najważniejsze jest bowiem zatrzymanie pyłów w filtrze.
Wszystkim firmom poszukującym optymalnego rozwiązania w zakresie filtracji przemysłowej z pomocą przychodzi technologia stworzona przez firmę Herding. Filtry lamelowe spiekane, tworzone z mikroporowatej membrany umożliwiają oczyszczanie powietrza na bieżąco i uzyskanie w 100% wolnego od zanieczyszczeń produktu.
Więcej na temat naszych systemów i filtrów możesz dowiedzieć się od naszych specjalistów. Serdecznie zachęcamy do kontaktu!