Jak przebiega proces recyklingu starych opon gumowych oraz jakie rozwiązania w tej branży oferuje Herding?
Recykling i utylizacja starych opon to proces, który wymaga specjalistycznego sprzętu, a w przypadku braku profesjonalizmu, może okazać się bardzo szkodliwy dla środowiska. Związki, które ulatniają się w wyniku obróbki gumy na opony bywają niebezpieczne, dlatego skuteczny system odprowadzania pyłów i zanieczyszczeń z powietrza jest konieczny. Na przykładzie prowadzonej przez Herding realizacji, przedstawiamy rozwiązania firmy, oferowane dla tej branży.
Jak wygląda recykling opon?
W początkowej fazie przetwarzania, stare opony są rozdrabniane i mielone. Zmielone cząstki gumy transportowane są przez strumień powietrza. Rozdrobniony produkt, który oprócz cząstek gumy zawiera również inne materiały, jak np. włókna i drut stalowy, jest oddzielany silnym podmuchem powietrza. Bardzo drobny włóknisty i naładowany elektrostatycznie pył z procesu mielenia zostaje skutecznie odessany i usunięty za pomocą systemu filtrującego.
Skład tego bardzo drobnego pyłu stawia przed systemem odsysania pyłu bardzo duże wyzwanie, dlatego firma, w której otwarto nową linię produkcyjną, zdecydowała się na zakup systemu filtracyjnego Herding. Konwencjonalne media filtracyjne stosowane w przeszłości (tkaninowe filtry kieszeniowe) nie spełniały wysokich wymagań, ponieważ tkanina filtracyjna szybko się zatykała, a pył zbierał się w pojemniku. W przypadku nowej linii produktów firma potrzebowała wydajnego systemu odsysania pyłu z odpornym na zużycie, sztywnym materiałem filtracyjnym, aby zapobiec przestojom w produkcji.
Jakie rozwiązanie zaproponowała firma Herding?
System odpylania firmy Herding z filtrem HSL1500-40/18 GZ okazał się być w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Filtr ten oczyszcza powietrze z imponującą prędkością 20.000 m3/h, a dzięki umieszczonemu obok całego systemu wentylatorowi, kurz jest usuwany na podajniku z kołem czerpakowym. Filtr HSL1500-40/18 GZ jest wykazuje wysoką skuteczność, stężenie pyłu resztkowego przy jego zastosowaniu to mniej niż 1 mg/m3! Jest to niespotykana wręcz wartość. Niezawodne systemu naszej firmy, wykorzystujące spiekane filtry płytowe (w tym wypadku HSL “A”), są niedrogie w eksploatacji i pozwalają na odzyskanie przechwyconego przez filtr materiału.
Filtry Herding charakteryzują się długą żywotnością, którą zawdzięczają stałej filtracji powierzchniowej. Wyróżniają się także małą powierzchnią montażową całego systemu odpylania. Pozwalają na nieprzerwaną pracę, ponieważ między płytami znajduje się podwójny odstęp, który zapobiega blokowaniu medium filtrującego włóknami. Skutkuje to brakiem przestojów produkcyjnych.
Zalety rozwiązania od Herding
Poza wspomnianą już niespotykaną skutecznością w odpylaniu i wyjątkowo długą żywotnością systemów Herding, mają one również szereg innych plusów. Filtry spiekane są wielokrotnego użytku, gdyż można je czyścić sprężonym powietrzem i wykorzystywać ponownie. Dzięki dużej powierzchni filtra, w układzie następuje niska strata ciśnienia, a fltracja przebiega spójnie, przez zastosowaną powłokę PTFE.
Firma Herding do każdego swojego klienta podchodzi indywidualnie, wykonuje projekty na zamówienie oraz wprowadza do swoich produktów modyfikacje, które pozwalają dopasować system idealnie do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu z ekspertami Herding.