Zastosowanie filtrów Herding przy produkcji gumy do żucia
Produkcja gumy do żucia polega na zmieszaniu ze sobą wielu składników, takich jak lateks i cukier, które tworzą strukturę o miękkiej i ciągnącej się konsystencji. W jaki sposób wykorzystuje się w nim filtry i dlaczego wyeliminowanie pyłów jest tak ważne dla całego procesu?
Jak przebiega proces produkcji gumy do żucia?
Baza gumy (lateks) jest grubo zmielona na proszek i mieszana do uzyskania jednolitej konsystencji, a następnie suszona. Po wyschnięciu baza gumy jest gotowana do rozpuszczenia się w dużych kotłach. Dodatkowe składniki, takie jak drobny cukier puder, są dodawane i mieszane w kotłach. Następnie ugniata się masy dużymi maszynami do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Nawijając masę na płytę, uzyskuje się odpowiednią grubość.
Przed cięciem guma jest oprószana cukrem pudrem i łamana na kawałki, co powoduje powstanie większej ilości pyłu. Niektóre gumy są powlekane natryskowo, a następnie suszone w suszarce bębnowej. Na koniec gumy są pakowane.
Dlaczego filtracja jest tak ważna w tym procesie?
Wyżej wymienione składniki, w tym oleje i gumy, są produktami sztucznymi lub organicznymi. Ponadto proces gotowania może wytwarzać materiały łatwopalne. Substancje pyliste powodują pył wokół obszarów pracy i w powietrzu. Właściwe filtrowanie i wentylacja eliminują prawie cały pył. Zapewnia to lepsze bezpieczeństwo personelu, a także czystość gumy i miejsca pracy oraz maszyny.
Jakie rozwiązanie zastosowano?
Postawionym przez firmę produkcyjną wyzwaniom sprostały systemy odsysania pyłu filtracyjnego firmy Herding, typ HSL1500-12/18 GZ i HSL1500-24/18 GZ. Wykazują konsystencję 0,2 mg/m³ i wyposażone są w filtr HEPA klasy R (HEPA H11). Dzięki rozpraszającym, tak zwanym antystatycznym elementom filtrującym, a także wyrównaniu potencjałów, możliwe stało się wyeliminowanie aktywnych źródeł zapłonu. Systemy Herding pozwoliły na recyrkulację czystego powietrza do środowiska pracy. Ochrona przeciwwybuchowa zapewniona została poprzez wentylację, tłumienie lub hermetyzację.
Dzięki czystej filtracji powierzchniowej wspomniane systemy cechuje niezwykle wysoka żywotność mediów filtracyjnych, a niestrzępiący się materiał filtracyjny dał szansę na optymalny odzysk przefiltrowanych produktów i powtórne ich użycie w procesie produkcji.
Poniżej zamieszczamy schemat procesu produkcji z wykorzystaniem urządzeń filtrujących firmy Herding:
- Kotły
- Ugniatanie
- Wytłaczarka
- Arkuszowanie
- Rozciąganie
- Powlekanie
- Chłodzenie
- Zawijanie
- Pakowanie
Największe zalety filtrów Herding
Jakie są główne zalety filtrów Herding, które zostały użyte w wyżej opisanym rozwiązaniu? Przede wszystkim docenić należy ich bardzo wysoką dyspozycyjność, zawdzięczaną długiej żywotności filtrów z płyt spiekanych Herding. Spodziewane stężenie pyłu w oczyszczonym gazie oscyluje na poziomie <0,2 mg/m³. Dzięki stosunkowo dużej powierzchni filtra utrata ciśnienia jest niska. Odzyskiwany produkt pozbawiony jest zanieczyszczeń. Do zalet zalicza się także spójna filtracja powierzchniowa za pomocą powłoki PTFE.
Jeśli chciałbyś zadać nam pytania lub dowiedzieć się więcej na temat naszych filtrów, nasi specjaliści są dla Ciebie. Skontaktuj się z nami, a zrobimy co w naszej mocy, by pomóc Ci w wyborze!
Opisy do zdjęć:
Zdjęcie 1. Urządzenia filtrujące Herding
Zdjęcie 2. Maszyna pakująca