logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
30.01.2023

Co to są filtry mokre w procesie odpylania przemysłowego?

Filtry przemysłowe Serwis

Zabezpieczenie odpowiednich warunków pracy jest podstawowym zadaniem każdego, dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa. Przestrzeganie przy tym rygorystycznych procedur i norm, które są nałożone przez ustawodawcę krajowego i unijnego pozwala również na zachowanie bezpieczeństwa w procesie produkcyjnym oraz ochronę środowiska naturalnego. Filtry mokre są jedną z najnowszych alternatyw w odpylaniu przemysłowym.

Co oznacza, że filtr jest mokry?

Podstawowym źródłem czyszczącym jest w tym wypadku woda. Już sam ten fakt wskazuje, że filtry tego typu są bezpieczne dla zdrowia pod względem chemicznym oraz ekologiczne. Woda, dzięki innowacyjnym technikom konstrukcji filtrów, wykazuje niezwykle wysokie właściwości filtracyjne i separacyjne. Zanieczyszczone powietrze drobinkami pyłów przemysłowych styka się w komorach odpylających ze strumieniem cieczy, która staje się kolektorem cząstek i doprowadza do ich osadzania się w zbiornikach.

Gdzie najlepiej stosować filtry mokre?

Ze względu na użycie wody w filtrach mokrych są one szczególnie przydatne w zakładach narażonych na możliwość zapłonu pyłów łatwopalnych. Zagrożenie pożarowe jest równie niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników, jak i dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń czy całych budynków. Niebezpieczne pyły przemysłowe, które najczęściej bywają przyczyną powstania zapłonów, powstają przede wszystkim w procesie produkcji papieru, produktów gumowych lub z tworzyw sztucznych. Zastosowanie wody sprawia, że komory filtracyjne są całkowicie bezpieczne i odporne na zapalenia. Kolejną zaletą jest brak osadów pyłowych wewnątrz komory. Uniemożliwia to dochodzenie do samozapłonu cząsteczek pyłu.

Dodatkowe zalety filtrów mokrych

Niewątpliwie najważniejszą zaletą filtrów mokrych jest ich skuteczność i bezpieczeństwo pracy. Warto jednak też zwrócić uwagę na inne pozytywne strony zakupu i montażu filtrów mokrych. Zastosowanie wody zapewnia wysoką separację pyłów przemysłowych przy jednoczesnym zachowaniu czystości samej komory odpylającej. Nie ma zatem potrzeby czyszczenia urządzenia i komór po całym procesie, co przekłada się na obniżenie kosztów konserwacji. Osadzanie się pyłów w wodzie wpływa również pozytywnie na trwałość wkładów filtracyjnych.

Jeśli zatem Twój zakład lub fabryka wytwarza produkty papierowe, plastikowe lub gumowe a podczas procesu produkcji wydzielane są pyły, które mogą łatwo ulec zapłonowi, to warto zastanowić się nad zainstalowaniem bezpiecznych i efektywnych filtrów mokrych.