logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
02.07.2023

Czy odpylanie przemysłowe może być ekologiczne?

Filtry przemysłowe Serwis

Odpylanie przemysłowe, które jest koniecznością, żeby zapewnić właściwe warunki pracy robotnikom w halach produkcyjnych i zakładach oraz zadbać o maszyny i urządzenia, kojarzy się jednak często z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego wokół fabryk. Jest to jednak myślenie potoczne, wynikające ze złych doświadczeń z przeszłości. Dzisiejsze technologie redukują emisje szkodliwych zanieczyszczeń niemal do zera.

Znaczenie wyboru systemu filtracyjnego

Aby filtry spełniały swoje zadanie, czyli oczyszczały powietrze z niebezpiecznych cząstek pyłów przemysłowych oraz dawały gwarancję zabezpieczenia środowiska, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni sprzęt. W tym celu trzeba przeanalizować warunki przestrzenne hal, ich wielkość, powierzchnię i wysokość; ocenić, w jakim stopniu wymiana gazów zachodzi w sposób naturalny, np. poprzez otwory okienne czy drzwi; następnym etapem jest określenie specyfikacji maszyn i procesów produkcyjnych; wreszcie, należy wyszczególnić wszystkie materiały i półprodukty, które wykorzystywane są do produkcji. Wszystkie te elementy pozwolą określić, jaki typ pyłów przemysłowych powstaje podczas produkcji i jakie zagrożenia powstają w wyniku ich osadzania się lub unoszenia się w przestrzeni przemysłowej. W konsekwencji łatwo będzie ustalić z konsultantami producenta systemów filtracyjnych, jaki sprzęt jest najbardziej optymalny w naszej branży.

Nie ma filtrów uniwersalnych

Tak, to ważne stwierdzenie. Nie warto inwestować w systemy, które mogłyby mieć etykietę “uniwersalny”. Można jednak wskazać producentów systemów filtracyjnych, którzy są uniwersalni i odpowiedzialni. Przede wszystkim chodzi tu o możliwości wykorzystania najnowszych technologii do odpylania w zakresie konkretnych typów pyłów przemysłowych oraz instalację urządzeń optymalnie dostosowanych do przestrzeni Twojego zakładu. Jednocześnie producent powinien móc wszystkie certyfikaty zgodności filtrów z prawem krajowym i unijnym oraz atesty bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego.

Więcej niż ekologia

Myśląc o ochronie środowiska, zwykle skupiamy się na emisji zanieczyszczonego gazu poza obręb fabryki czy zakładu. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden niezwykle ważny aspekt walki i zachowanie czystego powietrza przy jednoczesnych oszczędnościach ekonomicznych. Możliwość taka pojawi się dzięki odzyskiwaniu do 99% materiału produkcyjnego z filtrowanych pyłów. Innymi słowy, odseparowany pył jako półprodukt może zostać ponownie wykorzystany, a do atmosfery ulatnia się czysty gaz.