logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
06.04.2023

Filtracja mokra w procesie odpylania powietrza przemysłowego

Filtry przemysłowe Serwis

Podobnie jak w wypadku robienia porządków w domu, a właściwie nawet solidnego sprzątania, wykorzystujemy wodę i niewielkie ilości środków chemicznych, tak samo w warunkach przemysłowych woda jest niezastąpionym środkiem czyszczącym i pozwala na bardzo dokładne odpylanie powietrza.

Czym jest odpylanie na mokro?

Ten typ oczyszczania powietrza jest jednym z rodzajów filtracji gazów wykorzystywanych w zakładach przemysłowych. Stosuje się w tym zakresie urządzenia nazywane odpylaczami mokrymi. Ich zadaniem jest oddzielenie pyłów i dodatkowych zanieczyszczeń od powietrza albo innych gazów. W procesie strumień zanieczyszczonych gazów jest oczyszczany w wyniku kontaktu z cieczą, czyli z wodą. Istotne dla filtracji na mokro jest to, żeby zanieczyszczenia, które mają zostać odseparowane, były zwilżone. Innymi słowy, dają się one wtedy wyłapać na kropelkach wody. W odpylaczach woda rozpylana jest jako aerozol, a cząstki pyłów przylepiają się do poszczególnych kropel. Po wyłapaniu pyłów są one separowanie od gazów i trafiają do kolektora.

Gdzie stosuje się odpylanie na mokro?

Odpylacze i filtracja mokra znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Przede wszystkim są to zakłady, w których występują pyły mokre lub zwilżone, czyli w suszarniach, przemyśle ceramicznym i odlewniczym, ale również przy produkcji tworzyw sztucznych. Zastosowanie wody jako medium filtracyjnego pozwala również na oczyszczanie powietrza tam, gdzie w procesie produkcji występują iskry i cząstki żarzące, jak na przykład przy szlifowaniu i polerowaniu.
Odseparowane pyły wraz z wodą tworzą szlam, który jest odprowadzany przez specjalny zawór.
Należy pamiętać, aby urządzenie odpylające przed użyciem zostało podłączone do stałego źródła zasilania wody. Zapewnia to stały poziom i ciśnienie płynu, konieczne do właściwego funkcjonowania odpylacza.

Zalety filtracji mokrej

Najważniejszym atutem odpylaczy mokrych jest ich ekonomiczność przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych parametrów oczyszczania. Urządzenia tego typu są w stanie zapewnić do 99,5% czystego powietrza w miejscu pracy. Stosowanie wody, jak łatwo się domyślić, jest tanią alternatywą dla skomplikowanych systemów filtracyjnych. Filtry mokre mogą pracować w każdych warunkach. Pamiętać jednak należy, że przy niskich temperaturach trzeba odpylacz zaopatrzyć w system podgrzewający wodę. Po usunięciu szlamu wystarczy odpylacz wypłukać bieżącą wodą, aby był gotowy do dalszej pracy.

Przed instalacją radzimy skontaktować się z konsultantami producenta odpylaczy, aby otrzymać najlepszą ofertę i system filtracji na mokro najbardziej odpowiedni do prowadzonej działalności.