logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
13.07.2022

Filtry patronowe w przemyśle i odpylaniu – dlaczego nie zawsze się sprawdzają?

Filtry przemysłowe Serwis

Bez skutecznego systemu odpylania pyłów żaden zakład przemysłowy nie może prawidłowo funkcjonować. Najważniejszym elementem, a także końcowym ogniwem każdego systemu odpylającego jest filtr. Na rynku jest wiele różnych opcji, jednak każda z nich ma inną specyfikację, przez co nie zawsze dane rozwiązanie sprawdza się w przemyśle. Opowiadamy, dlaczego filtry patronowe bywają zawodne oraz jakie alternatywy można wybrać. 

Czym są filtry patronowe? 

Filtry patronowe, czyli tak zwane patrony są elementem filtra, w którym wyłapane przez system zanieczyszczenia zostają zatrzymane i sprasowane. Dzięki temu jeden filtr patronowy może oczyszczać nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Najczęściej występują w kształcie cylindra,

Mechanizm działania urządzeń z filtrami patronowymi polega odprowadzaniu przechwyconych z powietrza nieczystości z systemu odpylającego i zasysaniu ich do komory filtracyjnej. W owej komorze znajdują się wkłady patronowe, dzięki którym powietrze przechodzące przez system zostaje oczyszczone, a pyły pozostają na zewnątrz wkładu. 

Gdzie stosuje się filtry patronowe? 

Wkłady patronowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym oraz przy polerowaniu lub malowaniu proszkowym. W tych przypadkach sprawdzają się świetnie, jednak mają jedną niebezpieczną wadę. Filtry patronowe nie nadają się do odpylania substancji potencjalnie łatwopalnych. Z uwagi na materiał ich wykonania na powierzchni wkładu tworzy się napięcie elektrostatyczne. Nawet najmniejsze wyładowanie może skończyć się pożarem, jeśli patron jest oblepiony łatwopalnym pyłem.  

Co zamiast filtrów patronowych? 

Na rynku istnieją alternatywy dla popularnych filtrów patronowych. Rozwiązaniem bardzo podobnym do patronów są filtry workowe, które również oczyszczają powietrze zatrzymując pył na zewnątrz wkładu filtracyjnego. W przypadku filtrów workowych nie jest to jednak cylinder, a wykonany z nylonu, poliestru lub polipropylenu worek. 

Doskonałym zamiennikiem dla patronów będą filtry lamelowe spiekane firmy Herding. Są one nie tylko bardzo wydajne i skuteczne, lecz także bezpieczne nawet w temperaturach do 450 st. C. Mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach bez wentylacji, a dodatkowo, w porównaniu do innych rozwiązań, charakteryzują się bardzo długą żywotnością.  

Odpylanie i filtracja w przemyśle to nieodłączny element dbania o jakość produkcji. Warto zdecydować się na narzędzie najbardziej skuteczne i długotrwałe. Eksperci Herding z chęcią odpowiedzą na pytania dotyczące produktów firmy i oferowanych rozwiązań systemowych. Zapraszamy do kontaktu!