Jak działają filtry patronowe w procesie odpylania powietrza?
Zróżnicowanie zagrożeń związanych z pyłami przemysłowymi dotyczy zawsze specyfiki produkcji, wykorzystywanych materiałów i techniki ich obróbki. Pełna świadomość występujących typów pyłów pozwala na zastosowanie odpowiednich systemów filtrujących, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo pracy.
Zastosowanie filtrów patronowych
Funkcją filtrów patronowych jest wychwytywanie z powietrza unoszących się pyłów suchych, nie klejących się i nie zagrożonych wybuchem. Ich wysoka skuteczność, aż do 99,95%, pozwala przechwytywać cząsteczki pyłów mniejszych niż 0,4µm. Zapewnia to maksymalną wentylację powietrza w miejscu pracy.
Filtry patronowe wykorzystywane są przede wszystkich w następujących gałęziach przemysłu oraz podczas określonych procesów obróbki:
- przemysł chemiczny;
- przemysł farmaceutyczny
- przemysł tekstylny;
- przemysł spożywczy;
- przemysł papierniczy;
- dymy spawalnicze;
- pyły szlifierskie;
- pyły przesypowe suche;
- dymy przy cięciu termicznym;
- pyły przy piaskowaniu.
Duża różnorodność typów filtrów patronowych wynika ze specyfiki pyłów i dopasowanie filtra powinno być zawsze wynikiem konsultacji użytkownika/pracodawcy z producentem filtrów. Najczęściej stosowanymi rodzajami filtrów patronowych są filtru celulozowe, poliestrowe lub celulozowo-polietrowe. Wkłady patronowe mogą posiadać dodatkowe elementy i zabezpieczenia konieczne dla specyficznych typów pyłów. Mogą zatem być dodatkowo wzmocnione i wielowarstwowe, mieć powłoki odporne na wodę i oleje, antyelektrostatyczne czy trudnopalne.
Zalety filtrów patronowych
Prócz wysokiej skuteczności w filtrowaniu i wentylowaniu powietrza, niewątpliwą zaletą filtrów patronowych jest ich duża wytrzymałość i ekonomiczność. Dzięki zastosowanym materiałom filtrów można wielokrotnie używać i regenerować. Czyszczenie powierzchni filtrów jedynie sprężonym powietrzem gwarantuje niezawodność ich funkcjonowania. Dodatkowym powodem, dla którego przemysłowcy decydują się na montaż filtrów patronowych, jest fakt, że w zależności od powierzchni, jaką dysponuje zakład, można łatwo zastosować odpowiedni kształt i wielkość filtrów. Najczęściej wybieranymi typami są filtry walcowe, stożkowe i eliptyczne.
Filtry patronowe sprawdzają się równie dobrze w przestrzeniach zamkniętych, ale również na poza warsztatami czy halami produkcyjnymi. W obu wypadkach ich podstawowa funkcja, jaką jest przechwycenie pyłów nim zagrożą układowi oddechowemu pracowników, zostaje w pełni spełniona.