logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
12.05.2023

Klasyfikacja systemów wentylacyjnych

Filtry przemysłowe Serwis

Wentylacja pomieszczeń, w których przebywają pracownicy jest ważna ze względu na przepisy BHP, które wyznaczają, w jakich warunkach można bezpiecznie pracować. Jednocześnie jednak odpowiednia wentylacja jest zawsze dużym wyzwaniem dla pracodawcy. Przyjrzyjmy się zatem, jakie kryteria przyjmuje się przy klasyfikacji systemów wentylacyjnych.

Klasyfikacja systemów wentylacyjnych – podstawowy podział

W zależności od rodzaju budynku oraz prowadzonej w nich działalności a także w wypadku poszczególnych pomieszczeń w budynkach wykorzystywane są różne systemy wentylacyjny. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj siły, która powoduje przepływ powietrza. Innymi słowy, chodzi o to, z jaką siłą i intensywnością wymienione jest powietrze zanieczyszczone i doprowadzane czyste. Pod tym względem wentylację dzielimy na 2 typy:

  • naturalna lub inaczej grawitacyjna,
  • wymuszona, czyli mechaniczna.

Wentylacja naturalna opiera się na procesie konwekcji. Powietrze zużyty, zanieczyszczone pyłami produkcyjnymi, ale również dwutlenkiem węgla wydychanym przez pracowników dzięki różnicy gęstości ciśnień unosi się pod sufit, a stamtąd jest usuwane poprzez kanały wentylacyjne. Minusem tego typu rozwiązania jest zbyt fakt, że często zapomina się o regularnym przewietrzaniu pomieszczeń lub dostarczaniu świeżego powietrza z zewnątrz za pomocą nawiewników okiennych.

W wypadku wentylacji wymuszonej za proces przepływu powietrza i wymiany zużytego na świeże odpowiadają wentylatory. W zależności od potrzeb zakładu i instalowanych urządzeń systemy wentylacyjne w tym zakresie dzielą się na:

  • nawiewne,
  • wywiewne,
  • nawiewno-wywiewne,
  • z odzyskiem ciepła.

Dodatkowe kryteria klasyfikacji systemów wentylacji

Innymi kryteriami przyjmowanymi przy klasyfikacji wentylacji są:

  • prędkość transportu powietrza,
  • czas działania systemu,
  • różnice ciśnień w pomieszczeniach.

Ze względu na stopień zanieczyszczenia powietrza oraz intensywność zbierania się niepożądanych cząstek we wdychanym powietrzu należy dostosować prędkość jego transportu. Tu podział zakłada trzy zakresy: niska, średnia i wysoka prędkość przepływu.

Czas działania systemu oznacza, że wentylacja działa w trybie ciągłym lub okresowo.

W wypadku kategorii różnicy ciśnień bierze się pod uwagę dwa typy wentylacji: podciśnieniową i nadciśnieniową.

Ważne są także inne, dodatkowe kryteria, które odpowiadają za normy dostarczanego świeżego powietrza. W zależności od typu produkcji wentylacja może dotyczyć całego budynku i pomieszczeń, ale może być również wskazana wentylacja miejscowe przy stanowisku pracy. Wiąże się to z liczbą przewodów magistralnych oraz możliwymi dodatkowymi funkcjami, jak na przykład uzdatnianie tłoczonego powietrza.