logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
23.06.2022

Odpylanie przemysłowe. Technologie wykorzystywane do odpylania przemysłowego

Filtry przemysłowe Serwis

Odpylanie przemysłowe jest procesem powszechnie wykorzystywanym w produkcji w branży przemysłowej. Chcąc uniknąć zanieczyszczeń w wytwarzanych produktach oraz ochronić pracowników hal przed negatywnym skutkiem pylenia, stosuje się specjalne technologie, pozwalające na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie pyłów produkcyjnych. Na czym polegają i które są najskuteczniejsze?

Jakie technologie stosowane są do odpylania przemysłowego?

Główna różnica pomiędzy technologiami odpylania przemysłowego polega na użyciu różnych materiałów filtracyjnych. Jakie z nich można spotkać najczęściej w halach produkcyjnych?

  • filtry workowe

Wiele firm powszechnie stosuje tradycyjne filtry workowe, najczęściej włókninowe lub ziarniste, które zbierają suchy pył do specjalnych pojemników. Przechodzące przez filtr powietrze przechodzi do wnętrza worka, pozostawiając w nim pyły, i w czystej formie wychodzi na zewnątrz. Oddzielony pył pozostaje wówczas w worku, który następnie musi zostać opróżniony. 

  • elektrofiltry

To często wybierany rodzaj odpylacza. Składa się z elektrod, pozostających pod odpowiednim napięciem. Wytwarzane w elektrofiltrach wysokie napięcie nadaje cząstkom określony ładunek elektryczny. Za sprawą pola elektrostatycznego wcześniej naelektryzowane cząsteczki pyłów i dymów osadzają się na elektrodzie wychwytującej. 

  • wkłady filtracyjne z polietylenu PTFE

Kolejną technologią stosowaną w procesach produkcji przemysłowej jest filtracja powierzchniowa. Właśnie ta technologia jest stosowana w filtrach Herding. Doskonale sprawdza się między innymi w metalurgii, organice, ceramice, branży spożywczej, farmaceutycznej czy automotive. Na czym polega i czym różni się od innych? 

Wkłady filtracyjne kluczem do skutecznego odpylania

Wkłady filtracyjne wykorzystywane we wspomnianej technologii są wykonane ze spiekanego polietylenu PTFE. Jest on konstrukcją nośną. Pył przenikający przez filtr wnika w drobną siatkę. Ważnym elementem jest tu możliwość pracy z mediami wysoko trującymi i toksycznymi, co szczególnie ważne jest w branży spożywczej czy farmaceutycznej. 

Korzystanie z elementów filtracyjnych daje gwarancję czystości odzyskanego produktu – struktura siatki używanej w filtrach Herding nie wytwarza dodatkowych zanieczyszczeń w postaci nitek czy drobinek. Dzięki temu w procesie filtracji otrzymuje się czysty produkt. Firma Herding może poszczycić się również certyfikatem czystości produktu

Dlaczego to takie ważne?

Okazuje się, że odpylanie niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, które doceniają wszyscy pracujący przy produkcji – na dowolnym jej etapie. Po pierwsze, zatrzymanie pyłów pozwala otrzymać produkt bez dodatkowych zanieczyszczeń, co wpływa na produkt w jego ostatecznej formie i może okazać się wyjątkowo ważne dla konsumenta. Oprócz tego filtry pozwalają na ochronę maszyn wykorzystywanych w hali produkcyjnej, jak i kondycji pracowników. Zanieczyszczenie powietrza może bowiem negatywnie wpłynąć na ich wydolność i samopoczucie, a w najgorszych wypadkach doprowadzić do stałego uszczerbku na zdrowiu.  Dodatkowo, zadbanie o odpowiednie oczyszczenie i odpylenie pozwala spełnić normy, konieczne w procesie produkcji. Z czasem normy będą się zmieniały, więc inwestycja w filtry, takie, jak proponuje Herding, z dużym prawdopodobieństwem okaże się w przyszłości opłacalnym krokiem. 

Jeśli interesują Cię szczegóły dotyczące elementów filtracyjnych Herding i chcesz dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania odnośnie do naszej technologii i produktów.