logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
26.10.2022

Innowacyjne rozwiązanie do filtracji chłodziwa. Jak wykorzystano Permanent Filter Medium z systemem Micro Coat?

Firma Herding GmbH Filtertechnik we współpracy z Grupą Monlan zaprezentowała nową generację, nazwaną Permanent Medium Filtration. Filtr Delta Force FiltrationTM*, który nie zawiera materiałów pomocniczych, zastępuje jednorazowe media filtracyjne, takie jak wkłady filtracyjne, włóknina i taśma papierowa. To znacząco zmniejsza koszty operacyjne i objętość utylizacji. Na czym polega jego działanie i kiedy warto się na niego zdecydować?

Jak wykorzystywany jest filtr Delta Force FiltrationTM*?

Zastosowania nowego filtra to w szczególności procesy szlifowania, honowania i erodowania z usuwaniem wiórów dla pojedynczych maszyn obróbczych lub całych centrów obróbczych. System Delta Force FiltrationTM* umożliwia stały przepływ powrotny oczyszczonych środków chłodząco-smarujących do maszyny przetwórczej. Zanieczyszczony płyn jest pompowany z zewnątrz do wewnątrz pod podciśnieniem przez nowo opracowany wkład filtrujący Herding® Micro Coat DFF**. Nawet najdrobniejsze wióry są zatrzymywane na powierzchni wkładu filtrującego. Klienci oszczędzają na kosztach konserwacji operacyjnej i utylizacji dzięki zastosowaniu systemu Delta Force FiltrationTM*.

* Patent zgłoszony

** Patent zgłoszony

Główne cechy filtra Delta Force FiltrationTM

Medium filtracyjne z możliwością płukania wstecznego eliminuje koszty jednorazowych zmian filtrów, wymiany mediów filtracyjnych i utylizacji. Filtracyjne środki pomocnicze wykorzystywane są w procesie filtracji wstępnej, a w pełni automatyczne płukanie wsteczne odbywa się przy użyciu środka czyszczącego.

W kwestii cieczy procesowej warto zauważyć, że nie są wymagane dodatkowe środki płuczące lub duże ilości sprężonego powietrza. System odprowadzania odseparowanych cząstek stałych jest zintegrowany w zbiorniku filtra. Granica separacji cząstek (nominalna) wynosi <3 μm. Natężenie przepływu w zależności od stężenia cząstek, wielkości cząstek i geometrii cząstek oraz lepkości środka chłodząco-smarującego osiąga do 60 litrów na minutę i m2 powierzchni filtra.

 Zalety filtra Delta Force FiltrationTM

Do największych zalet filtra zaliczyć należy poprawę jakości powierzchni obrabianych przedmiotów oraz wzrost wielkości produkcji. Warto wspomnieć też, że Delta Force FiltrationTM pozwala na ciągłą filtrację nawet podczas w pełni automatycznego czyszczenia. Czyste smary chłodzące zwiększają niezawodność działania i żywotność urządzeń.

Jak działa Delta Force FiltrationTM?

Ciecz obciążona ciałami stałymi dociera do zbiornika zanieczyszczeń systemu filtrującego Delta Force*, gdzie proces filtracji odbywa się grawitacyjnie lub za pomocą pompy zasilającej. Zbiornik zanieczyszczeń zawiera stałe elementy filtracyjne Herding® Micro Coat**. Płyn procesowy jest przenoszony za pomocą podciśnienia z zewnątrz do wewnątrz przez filtr lamelowy Herding Sinter Lamella (HSL) z powłoką Micro Coat** osadzoną w strukturze blisko powierzchni. Cząstki stałe zawarte w płynie są oddzielane na zewnątrz powierzchni elementu filtrującego.

Gdy tylko w elementach filtrujących zostanie osiągnięte ustawione ciśnienie systemu próżniowego, rozpoczyna się cykl czyszczenia. Elementy filtrujące są czyszczone seryjnie. Poprzez uruchomienie zaworów płukania zwrotnego, oczyszczony płyn jest pompowany pod ciśnieniem ze zbiornika czystego przez elementy filtracyjne od wewnątrz na zewnątrz. Podczas gdy jeden element filtrujący jest czyszczony, pozostałe kontynuują filtrowanie. Przepływ powrotny oczyszczonego płynu z czystego zbiornika do maszyny przetwórczej nie jest przerywany. Pojemnik filtracyjny składa się z dwóch komór: komory przelewu płynu, tzw. zbiornika brudu, w którym znajdują się elementy filtrujące i system odprowadzania części stałych oraz komory na płyn czyszczony tzw. zbiornika czystego.

*Zgłoszono patent

**Zgłoszono patent

Jakie jest główne zastosowanie Delta Force FiltrationTM?

Filtr Delta Force Filtration znajduje zastosowanie przede wszystkim w procesach obróbki, takich jak:

 • szlifowanie,
 • honowanie,
 • docieranie,
 • frezowanie,
 • skręcanie,
 • wiercenie,
 • filtracja ścieków.

 Materiały, jakie mogą być przetwarzane to:

 • stal/staliwo,
 • metale hartowane,
 • stal nierdzewna,
 • żeliwo,
 • metale kolorowe,
 • aluminium.

 Poniżej zamieszczamy schemat działania filtra:

 1. Powierzchnia
 2. Brudny wlot
 3. Panel sterowania 230-460/3/60
 4. Przełącznik próżni
 5. Filtrowanie/oczyszczanie pomp
 6. Pompa filtrująca czysty wylot
 7. Elementy filtra

Tabela

Próba/proces obróbkiRodzaj chłodziwaLiczba cząstek >4 μm przed układem DFFLiczba cząstek >4 μm za systemem DFFStopień separacji %
Odlewanie i obróbka skrawaniememulsja 8% koncentracja19.03735896
Glinka w proszkuemulsja 8% koncentracja12.911.2105.01999
Metale hartowane i szlifowanie ceramicznesyntetyczny płyn chłodzący 5% koncentracja127.15812.83590
Szlifowanie wału korbowego półsyntetyczny płyn chłodzący 8% koncentracja72.4222.78896
Honowanie bloku silnikapółsyntetyczny płyn chłodzący 6% koncentracja46.95317299

Wyniki testów są niezależnie weryfikowane.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących naszych filtrów, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą w doborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady

Telefon 61 102 74 40


  np. Jan Kowalski

  Treść twojej wiadomości...


   np. Jan Kowalski

   Treść twojej wiadomości...