logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
26.10.2022

Szlifowanie metali na sucho. W jaki sposób można w tym procesie wykorzystać filtry Herding?

Proces szlifowania metali wiąże się z emisją niebezpiecznych i ściernych pyłów, które mogą zagrażać zdrowiu pracowników oraz negatywnie wpływać na stan techniczny maszyn produkcyjnych. Ich skuteczne odprowadzanie z powietrza to konieczność, aby uzyskać czysty, wysokiej jakości produkt końcowy oraz stworzyć bezpieczne warunki pracy. Oto, jak firma Herding radzi sobie z odpylaniem pyłów powstających przy suchym szlifowaniu metali. 

Przed jakim zadaniem stanęła firma Herding? 

W fabryce maszyn zainstalowano nową linię produkcyjną do produkcji zaawansowanych technologicznie komponentów do systemów zasilania dla sektora publicznego i przemysłowego. Metalowe półfabrykaty do produkcji wysoce wrażliwych części do urządzeń łączeniowych są szlifowane i polerowane w specjalnych kabinach produkcyjnych. Czystość w kabinach obróbczych jest najwyższym priorytetem. Pył powstający podczas szlifowania na sucho na szlifierkach taśmowych, składający się z metalowych pozostałości po szlifowaniu metalu oraz włókien tkanin z taśm szlifierskich, zanieczyszcza bowiem narzędzia i pogarsza jakość obrabianych części. 

System odciągowy używany do usuwania drobnych pyłów metalowych musi spełniać bardzo wysokie wymagania, ponieważ pył jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia, lecz także naładowany elektrostatycznie. Problemem dla konwencjonalnych wkładów filtracyjnych stosowanych wcześniej było zatykanie się mediów filtracyjnych przez włókna tkaniny – mieszaninę włókien naturalnych i syntetycznych, które nie mogły zostać w porę usunięte z przepływu powietrza. Powodowało to konieczność częstej wymiany filtrów i wymagało wielu prac konserwacyjnych. Dla nowej linii produkcyjnej firma potrzebowała wydajnego systemu odsysania pyłu z materiałem filtracyjnym o sztywnym korpusie i niskim zużyciu. 

Jak rozwiązano problem z filtracją? 

Problem włókien został rozwiązany dzięki zastosowaniu specjalnego, zintegrowanego separatora wstępnego. Umożliwiło to wykorzystanie standardowych elementów filtracyjnych z płyt spiekanych, co z kolei oznaczało zmniejszenie rozmiaru instalacji filtracyjnej, a tym samym mniej miejsca potrzebnego na obudowę filtra. Wentylator został umieszczony obok systemu. 

Filtr HerdingTyp HSL1500-32/18 GUP+V, gwarantujący przepływ powietrza 12 000 m³/h okazał się być w tej sytuacji idealnym wyjściem. Odprowadzanie pyłu za pomocą podwójnej klapy z big-bagiem zapewnia niezwykłą szczelność systemu, dzięki czemu stężenie pyłu resztkowego nie przekracza < 0,2 mg/m³. Stała filtracja powierzchniowa zapewnia bardzo długą żywotność filtra płytowego spiekanego. Dodatkowo płyty mogą być czyszczone w kontrolowany sposób przy użyciu różnicy ciśnień, co pozwala na niskie zużycie sprężonego powietrza. Zintegrowany separator włókien zapobiega przedostawaniu się włókien do elementów filtrujących. Zastosowanie w systemie węglanu wapnia zmniejsza z kolei palność pyłu. 

Poniżej zamieszczamy schemat systemu:

  1. Wylot powietrza wentylatora z przegrodami tłumiącymi hałas
  2. Osłona dźwiękochłonna ze zintegrowanym wentylatorem
  3. MultiCoater 55/1 
  4. Wstępny separator włókien z wibratorem
  5. Separator wstępny iskier

Czym jest Herding MultiCoater 55/1?

Herding MultiCoater 55/1 to jednostka dozująca, służąca do kontrolowanego objętościowo dodawania materiałów filtracyjnych w celu ochrony elementów filtrujących. Dodanie pomocniczych materiałów filtracyjnych powoduje zobojętnienie pyłu (zmniejszenie jego palności lub obniżenie współczynnika palności), a także zmniejszenie spadku ciśnienia.

Oto schemat jednostki Herding MultiCoater 55/1: 

  1. Pokrywa ładownika
  2. Wspornik pokrywy ładownika
  3. Drzwi serwisowe
  4. Otwór z osłoną z siatki

Schematyczne przedstawienie zastosowania systemu Herding 

  1. Spiekane Filtry Płytowe Herding HSL
  2. Wysoka szybkość separacji
  3. Do mycia, z certyfikatem
  4. Niezwykle długa żywotność
  5. Sztywny korpus

Korpus podstawowy składa się z bezszwowo spiekanego PE. Zagięcia są zaokrąglone, aby ulepszyć proces czyszczenia, a powierzchnia filtra jest relatywnie duża, ponieważ wynosi od 0,25 do 7,6 m2. Płyty filtracyjne można poddawać regeneracji i recyklingowy, a podczas mycia nie strzępią się. Pręt ze stali nierdzewnej odpowiada za wzmocnienie i stabilizację całego materiału filtracyjnego i zawieszenia. Zastosowana w systemie uszczelka DUPLEX została zaprojektowana specjalnie zaprojektowana tak, aby niezawodnie oddzielać gaz nieoczyszczony od oczyszczonego. 

Kompaktowa, sztywna konstrukcja sprawia, że system odpylający Herding radzi sobie z materiałem ściernym i bardzo drobnym pyłem. Osadzone w porach matrycy PE tworzy mikroskopijną powierzchnię, a w celu zmniejszenia spadku ciśnienia, powiększona została pusta przestrzeń. 

Rozwiązania oferowane przez naszą firmę mogą zostać dopasowane do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, by poznać więcej szczegółów!

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady

Telefon 61 102 74 40


    np. Jan Kowalski

    Treść twojej wiadomości...


      np. Jan Kowalski

      Treść twojej wiadomości...