logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
26.10.2022

W jaki sposób przebiega proces produkcji detergentów? Opis na przykładzie Henkel Genthin GmbH

Firma Herding została postawiona przed zadaniem rozwiązania problemu pyłu w produkcji detergentów. Ze względu na wybuchowe właściwości powstających w fabryce mieszanin, konieczne było zastosowanie szczególnych środków ostrożności, przy jednoczesnych utrudnieniach z uwagi na ograniczenia powierzchni hali. Jak Herding sprostał tak wymagającemu wyzwaniu?

Mieszaniny wybuchowe – konieczność filtracji

Henkel Genthin granuluje półprodukty z roztworów detergentów. Granulat produkowany jest dla przemysłu proszków do prania i środków czystości. Po przeprowadzeniu granulacji na różnych etapach procesu, takich jak transport, przesiewanie, sortowanie i napełnianie, powstaje pył. Jego składniki – wybuchowe mieszaniny zeolitów, środków wybielających, środków powierzchniowo czynnych, enzymów, barwników i cząstek wypełniacza – muszą być odessane i odzyskane przez jednostkę filtrującą, a następnie zawrócone do procesu produkcyjnego.

Szereg wyzwań

Ze względów bezpieczeństwa konieczne było zastosowanie prewencyjnej ochrony przeciwwybuchowej dla całego wyposażenia w procesie produkcyjnym. Ponadto zapotrzebowanie klienta na niezmiennie dobre wyniki produkcyjne wymagało stałego przepływu powietrza, wywiewanego w trakcie całego czasu produkcji. Warto wspomnieć też, że ze względu na minimalną powierzchnię podłogi dostępnej dla jednostki filtrującej w planowanej lokalizacji, wymagana była zwarta konstrukcja systemu filtracyjnego o niewielkiej powierzchni.

Zastosowane rozwiązanie

Poniżej zamieszczamy opis schematu systemu, który wykorzystano:

  1. komora wlotu powietrza z membraną wybuchową i kanałem ciśnieniowym
  2. sortowanie
  3. proces granulacji
  4. klasyfikacja przesiewowa
  5. przenośniki
  6. napełnianie
  7. ciśnieniomierz
  8. gaśnica do tłumienia wybuchu
  9. rozprężenie wybuchu
  10. obrotowa śluza powietrzna z wyrzutem pneumatycznym.

Zalety filtra spiekanego Herding

Rozwiązaniem zagadnienia okazał się spiekany filtr płytowy firmy Herding. Może on być z powodzeniem stosowany w produkcji detergentów ze względu na szereg zalet w tej dziedzinie.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na długą żywotność elementów filtracyjnych z płyty spiekalniczej, którą zawdzięcza się jednolitej filtracji powierzchniowej. Na korzyść spiekanego filtra płytowego Herding działa także niski koszt jego utrzymania, który w parze z minimalizacją przestojów produkcyjnych daje gwarancję szybkiego zwrotu inwestycji.

Do zalet należy zaliczyć także notowany stały spadek ciśnienia na bardzo niskim poziomie oraz stały przepływ powietrza, a co za tym idzie stałe warunki procesu. Zaobserwowano konsystencję na poziomie <1 mg/m3, która oceniona została jako filtr HEPA klasy R (E12). Filtr cechuje się maksymalną wydajnością zbierania nawet przy cząstkach pyłu o wartości <1 μm. Zharmonizowana koncepcja bezpieczeństwa powstała we współpracy ze znanymi producentami.

Jeśli chcesz poznać inne rozwiązania, zastosowane przez Herding, serdecznie zapraszamy do lektury pozostałych artykułów na naszym blogu. Zainteresowanych znalezieniem filtrów dla swojej firmy zachęcamy do kontaktu z nami.

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady

Telefon 61 102 74 40


    np. Jan Kowalski

    Treść twojej wiadomości...


      np. Jan Kowalski

      Treść twojej wiadomości...