logotyp
61 102 74 40
61 102 74 40 biuro@technologiefiltracyjne.pl
ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady
NIP: 800 900 10 20
Menu
Menu
26.10.2022

Zastosowanie technologii próżniowej ekstrakcji przy odpylaniu na przykładzie rozwiązania zastosowanego w pneumatycznym młynie do przypraw

W przemyśle spożywczym pod żadnym pozorem nie ma miejsca na zanieczyszczenie produktu końcowego. Firma Herding stanęła przed zadaniem przygotowania systemu filtracji dla austriackiego producenta mieszanek przypraw. W jaki sposób rozwiązany został problem odprowadzania pyłów w młynie pneumatycznym? 

Stare filtry wężowe, z których dotychczas korzystał klient przestały być skuteczne i wydajne, ponieważ przez małą powierzchnię filtrującą, system często się zatykał. Miało to znaczący wpływ na czystość obszaru pracy i generowało wysokie koszty, jakie trzeba było ponosić przy każdorazowym czyszczeniu przestrzeni. Rozwiązanie to nie spełniało oczekiwań klienta. 

Kryteria, jakie musiało spełniać nowe rozwiązanie to:

 • stały przepływ powietrza,
 • stała wydajność młyna,
 • dobra wydajność oddzielania,
 • recyrkulacja oczyszczonego powietrza do obszaru roboczego,
 • produkcja bez przerw,
 • minimalizacja prac konserwacyjnych,
 • możliwość odzyskania produktu.

Jakie rozwiązanie przedstawiła firma Herding?  

Odpowiedzią na oczekiwania klienta okazał się być filtr Herding typu HSL – HSL 900-6/5 GD. Dzięki powierzchni filtra 7,1 m² oraz szybkości powietrza nawet do 300 m³/h, rozwiązanie mogło spełnić wszystkie wymogi, jakie zostały przedstawione. Zastosowanie filtra od Herding pozwoliło również na wprowadzenie wszystkich potrzebnych modyfikacji i ulepszeń systemu. Różnica ciśnień w urządzeniu niezmiennie wynosi 1500 Pa, a wysoka wydajność oddzielania, wynosząca <0,2 mg/m3 pozwala praktycznie wykluczyć wszelkie zanieczyszczenia w miejscu pracy. Prace konserwacyjne zostały zredukowane do minimum, a system nie wymaga już żadnych dodatkowych prac porządkowych. Dzięki zastosowaniu naszej technologii wydajność młyna wzrosła średnio o 10%. Ponieważ filtry z płyt spiekanych są również dopuszczone do kontaktu z żywnością zgodnie z przepisami FDA, produkt może zostać odzyskany z filtra i przywrócony do obiegu produkcyjnego. 

Jakie modyfikacje zostały wprowadzone w systemie? 

Urządzenia Herding mogą być indywidualnie dostosowywane do potrzeb klienta, by zapewnić jak najwyższą skuteczność filtracji. W przypadku omawianej realizacji, istniejący cyklon (rysunek 1) został zastąpiony nowym cyklonem ze stali nierdzewnej (rysunek 2). Dzięki optymalizacji geometrii elementów, udało się zredukować obciążenie pyłem instalacji filtracyjnej. Ponadto istniejące rurociągi stalowe (rysunek 3) zastąpiono rurami ze stali nierdzewnej (rysunek 4), a nieszczelne i trudne w obsłudze punkty przełączania rur (rysunek 3), zastąpiono nowymi zaworami przełączającymi (rysunek 4). Takie rozwiązanie gwarantuje optymalną kontrolę przepływu, całkowicie pyłoszczelną konstrukcję i łatwą obsługę. 

Zalety spiekanych filtrów płytowych Herding HSL 

Filtry opracowane przez firmę Herding wyróżniają się wysoką szybkością i skutecznością separacji, co pozwala na wyeliminowanie zanieczyszczeń w miejscu, gdzie zostały zastosowane. Ich skuteczność została potwierdzona certyfikatem. Nasze płyty spiekane nadają się do mycia, dzięki czemu można czyścić je i używać wielokrotnie, a dodatkowo charakteryzują się one niezwykle długą żywotnością. Można je wielokrotnie myć i regenerować, ponieważ nie strzępią się. Mogą także zostać poddane recyklingowi. 

Ich sztywny korpus podstawowy składa się z bezszwowo spiekanego PE, a zagięcia są zaokrąglone, aby ułatwić proces czyszczenia. Powierzchnia filtra jest relatywnie duża, wynosi od 0,25 do 7,6 m2. Pręt ze stali nierdzewnej odpowiedzialny jest w konstrukcji za stabilizację całego materiału filtracyjnego oraz zawieszenia. 

Zastosowana w urządzeniu uszczelka DUPLEX została specjalnie zaprojektowana tak, aby niezawodnie oddzielać gaz nieoczyszczony od oczyszczonego. Kompaktowa, sztywna konstrukcja płyty pozwala radzić sobie z materiałem ściernym i bardzo drobnym pyłem, a powłoka PTFE i osadzone w porach matrycy PE tworzą mikroskopijną powierzchnię. Pusta przestrzeń jest zwiększona w celu zmniejszenia spadku ciśnienia, z kolei w całym systemie zastosowano wzmocnienie, które ma stabilizować i umocowywać materiał filtracyjny. 

Osoby zainteresowane usługami firmy Herding, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Jeżynowa 29, 62-080 Sady

Telefon 61 102 74 40


  np. Jan Kowalski

  Treść twojej wiadomości...


   np. Jan Kowalski

   Treść twojej wiadomości...